15.10.2014

I takto se dá zalisovat objímka na ocelové lano

 Není tomu příliš dlouho, co se na nás obrátil zákazník, abychom posoudili jakost zalisovaných hliníkových objímek na nekroutivém laně,

které si nechal zalisovat. Chyb tu bylo tolik, že by to vydalo na několik stran popisu a srovnávacích tabulek. Čtení by to bylo nudné a zdlouhavé. Budu tedy stručný a pokusím se je popsat ve zkratce. 

Předně jsem se snažil zjistit, kdo objímku zalisoval. Nešlo to. Nikde žádné logo, žádné identifikační číslo, které by k výrobku přiřadilo certifikát. Nosnost?  Proč se takovou hloupostí zdržovat!  Začal jsem tedy hledat alespoň logo výrobce hliníkového profilu použitého k zalisování oka. Opět jsem nenašel zhola nic. Výrobce objímky se cudně skrýval v anonymitě. Patrně k tomu měl nějaký důvod. Že by snad byl profil svařený ze dvou polovin a porušoval tak platnou EN normu? Zřejmě ano, proto ta anonymita. Při identifikací výrobce objímky a obráceného oka jsem neuspěl, o nic lépe nedopadla ani kontrola rozměrů zalisované objímky. Vskutku tu nebyla nouze o překvapení. Objímka, která měla mít po zalisování, kulatý průřez, byla oválná, po každé straně měla  více jak centimetr silný proužek přebytečné hliníkové slitiny. S tou si  hydraulický lis, použitý na výrobu spoje, neuměl poradit. Neměl na to dostatečně velký tlak, aby objímku zcela uzavřel a dal jí správný kulatý tvar. Zastavil se na polovině cesty a dál už neměl sílu objímku úplně uzavřít. 

Více než zajímavý byl i rozměr objímky. Po zalisování má mít, jak už bylo řečeno, kulatý průřez. Řez profilem svým tvarem připomínal spíše bramboru. Delší příčná osa zalisovaného profilu byla zhruba 59 mm.  Do dosažení správného tvaru tu přebývalo nejméně 5 mm, aby se z brambory stala kružnice. I pohled dovnitř zalisované objímky byl překvapující, mezery mezi vnitřní stěnou objímky a lanem byly v některých místech 2 i více milimetrů široké. Krátce řečeno, víc se toho už ani snad pokazit nedalo.

Čeho se tedy výrobce oka dopustil :

- použil objímku u níž není jasné jakého je původu, nemá žádné logo výrobce, není označena velikostí ani kódem zpětného sledování
- protože objímka není označena velikostí, není zřejmé, zda použil správnou velikost patřící k lanu průměru 24 mm
- k zalisování objímky použil hydraulický lis, který nevyvíjel dostatečně velký tlak, aby objímku zcela uzavřel. Po zalisování objímka zůstala oválná, mezi prameny lana  a vnitřní stěnou objímky zůstaly otvory
- po zalisování neoznačil objímku výrobním číslem, nosností a svojí značkou

Ve prospěch výrobce tohoto obráceného oka lze snad říci jen to, že objímku neoznačil CE značkou, aby nemátl uživatele shodou s nějakými normami.

Dne 15/10/2014

Stanislav Trsek

Image 0

Z prvního obrázku je vidět, že použitý hydraulický lis nevyvíjí dostatečně velký tlak k úplnému uzavření objímky. Po zalisování by měla být kulatého průřezu, zůstala však oválná. Po stranách zůstál přebytečný materiál.  Při použití dostatečně velkého přítlaku a dobrého lisovacího nástroje by přebytečný materiál odtekl do postranních výronových kanálků zápustky a dal by se snadno odlomit. Malý přítlak lisu ale nestačil na správné uzavření objímky, natož na odstravění přebytečného materiálu.

Image 1

Zde ještě lépe vyniká přebytečný materiál nedolisované objímky.

Image 2

Z tohoto obázku je velice dobře patrné, co se stane, když se použije nedostatečně velký lisovací tlak. Mezi vnitřními stěnami objímky a lanem zůstaly mezery i několi milimetrů. Snadno do nich lze vsunout drát o průměru 2 mm.  Pod zatížením hrozí, že se lano z objímky vyvlékne a zavěšené břemeno spadne.

Image 0 Image 1 Image 2 Image 3